כתובתנו:
רח' קרליבך 12, ת"א 64730
טל:03-6134773
פקס:03-6134751
דוא'ל:
צור קשר

__

לדפדף עם האצבע. אורטל גנות

מה שלומך ?????? למרות אהבתי הרבה לספרים ולקריאה, כנראה שאפרד בקרוב מהספרייה המפוארת שלי ואתמכר לי בלחיצת אצבע אחת למכשיר ה- E-Books, שם אוכל לדפדף לי בכל זמן ובכל מקום, לקרוא, לסמן ואפילו בלי להשאיר אוזניים בפינה של הספר

 

המרצה שלי אמר השבוע שאנחנו נמצאים בתקופת האבן של העידן הטכנולוגי.

האמת? בהתחלה לא הבנתי אותו, אנחנו ניאנדרטלים? אנחנו מייחלי האייפון והאפליקציות, עם  של משוררי הסטטוסים והציוצים? נמצאים בעידן האבן? באמת? ובכן, ממש כן!

לרדיו לקח 38 שנים להגיע ל- 50 מיליון משתמשים, לטלוויזיה 13 שנים. האינטרנט שנכנס לחיינו רק לפני 20 שנה לקח 10 שנים ל- 500 מיליון אנשים, לפייסבוק זה לקח 4 שנים בלבד ומה עם הספרים הדיגיטלים? תוך כמה זמן גם הם יגיעו ל- 500 מיליון?

 

אפשר לראות כי השילוב של הרשתות החברתיות בעידן הטכנולוגי נכנס וחודר לכל פינה בחיינו- לשכוח את הטלפון בבית או לכתוב במחברת, האפשרויות (והאפליקציות) הרבות, היכולת לדעת איפה כל אחד נמצא בכל זמן ובכל מקום כי כבר אי אפשר סתם לקפוץ לחברה (כי חייבים לעשות אישור למקום ההגעה באייפון) או להיות מתוייג במסיבה של אתמול (באמת אמא, אנחנו לומדים קשה)- הכי ידוע והכל זמין והכי חשוב נייד ודיגיטלי.

ולכן, למרות אהבתי הרבה לספרים ולקריאה, כנראה שאפרד בקרוב מהספרייה המפוארת שלי ואתמכר לי בלחיצת אצבע אחת למכשיר ה- E-Books, שם אוכל לדפדף לי בכל זמן ובכל מקום, לקרוא, לסמן ואפילו בלי להשאיר אוזניים בפינה של הספר.

לספרים הדיגיטליים יש יתרונות רבים: ראשית, הם שומרים על הסביבה. לי יש בבית שני עצי ברוש וסקויה אחת, ושדרת עצים שנקראת סיכומים של תואר ראשון ושני. שנית, המחיר, אף על פי שברוב רשתות הספרים יש מבצעים של 4 ב- 100 או קנה 1 וקבל 2 נוספים במתנה, המחירים של הספרים הדיגיטליים תמיד זולים יותר- לא צריך לשלם שכ"ד, ארנונה וחשמל. לא צריך להעסיק עשרות בני נוער בשכר מינימום (ההמלצות הן על הספרים שבמבצע- בשביל הבונוסים כמו שמספרת ארנה קזין) ולכן, התמחור של הספר הדיגיטלי זול בהרבה מהספרים המודפסים דבר שמקבע את מחירו הנמוך לאורך כל השנה. נקודה שלישית ואחרונה, שאליה התייחסה גילי בר-הלל סמו במאמרה מתחילת השבוע היא ההוצאות הקטנות, הרשת מונעת מאיתנו לכתת רגליים ברחובות- הרי לא כולם חיים במדינת תל אביב ולהגיע לעיר הגדולה, לחנויות מסויימת היא לפעמים טרחה עבור חלק נכבד מציבור הקוראים- האופציה הדיגיטלית היא לעיתים הדרך להגיע לספר שאינו נמצא ברשתות הגדולות.

ככל שהעולם הדיגיטלי מתרחב, איתו מתרחבות האופציות: בעתיד (הקרוב ממש) יהיה ניתן לקנות מכשיר ופשוט להוריד אליו תוכן ממגוון רחב של אתרים: בין אם אתרים של הרשתות הגדולות כמו המיזם של סטימצקי ה- E-VRIT המציעות בעיקר רבי מכר או בין אתרים קטנים יותר המדמים את חנויות הספרים בהן ניתן למצוא סופרים והוצאות שאינם במיינסטרים החילוני. אתרים כמו של ה- Jewish E-Books- הספריה היהודית הגדולה שמכילה עשרות כותרים של מיטב הסופרים הדתיים.

אני מציעה שבמקום להתקע בעבר, לשבת ולדפדף על דפי הנוסטלגיה אנחנו צריכים להסתכל לעתיד, ולבחור את התוכן בלחיצת כפתור אחת.

 

מאמר זה פורסם לראשונה באתר "סלונה".

 
בניית אתר אינטרנט
All Rights reserved to Uri Etun PR LTD. 2009