כתובתנו:
רח' קרליבך 12, ת"א 64730
טל:03-6134773
פקס:03-6134751
דוא'ל:
צור קשר

__

מכבים את האור בכיכר הבועה. עידו טנדובסקי

הביוב זורם, חופי הים מזוהמים, התחבורה לא ממש ידידותית לציבור. כיבוי האורות אולי יסתיר לשעה את זיהום האוויר ברחובות, אך כדי להגדיל את ההשפעה הסביבתית הגיעה העת לצאת מהבועה הירוקה.


אנחנו עוד לא שם. בואו נודה על האמת, אנחנו עוד לא במקום הזה שנמצאים בו בהרבה מקומות בעולם שכיבוי האורות לשעה, כמו זה שצפוי היום (ה') תחת הכותרת שעת כדור הארץ, יש בו משהו מעבר לעוד אירוע יחצ"ני. אירועי שממנו ייהנו ראשי רשויות מקומיות, בעלי עניין כלכלי-מסחרי ואנשי התנועות הירוקות.

אנחנו יכולים להמשיך למכור לעצמנו שהאירוע הזה יש בו משום העלאת המודעות חיסכון באנרגיה, אבל בוא נפסיק לרמות את עצמנו. בעקבות האירוע הזה בשנה שעברה תושבי תל אביב לא צרכו פחות חשמל בשנה האחרונה. ובכלל בלי לעשות מחקר מדעי מרבית הציבור בכלל מה מטרת האירוע ואיך זה יכול להועיל להם.

כן, שוב האליטות מדברות עם עצמן, שוב הירוקים ההזויים מדברים עם עצמם. ושוב שכבת מעמד  הביניים ומטה לא מבינה מה רוצים ממנה.

העלאת מודעות היא צעד שיש לבצעו לאורך זמן ולא באירוע חד שנתי. האירועים החד שנתיים בכלל בנושאים הסביבתיים בפרט כבר מזמן אינם משיגים את מטרתם והופכים לעוד אירוע הפנינג ולא יותר מזה. שעה אחרי שהאירועים הללו מסתיימים אף אחד אינו זוכר שהם כלל התקיימו. כמו בנושאים אחרים גם כאן איבדנו את העומק והאירוע הופך ללא יותר מערב חוויתי.

גם טקס חלוקת ה"גלובוס הירוק" שמתקיים היום הוא אירוע שאולי כוונותיו היו טובות, אך בפועל הציבור בארץ לא רק שאינו יודע על קיומו אלא גם אינו מגלה בו עניין. אין נהירה של הציבור לכרטיסים והטלפונים בארגון חיים וסביבה לא מטרטרים חודש לפני האירוע.

כיצד השפיעה חלוקת הגלובוס השחור על המפעל שזכה בו בשנה שעברה, האם חל שינוי בפעילותו?  האם נותני הגלובוס ישבו על זנבו, וכיצד השפיעה חלוקת הגלובוס הירוק  לשפד"ן-האם הוא חדל לזהם או נהפכו זיהם השנה אף יותר?


מי מכיר?
אם אערוך סקר בציבור הרחב אולי שני אחוזים יודו כי הם מכירים את  ארגון "חיים וסביבה"  המארגן את טקס ה"גלובוס הירוק" ופחות מכך עוד  ידעו לספר על פעילותיו של הארגון למען הסביבה בין טקס אחד למשנהו.

כי אלה, אם קיימים בכלל, ניתן לספור על יד אחת. האם זו מטרתו של הארגון חיים וסביבה? האם זו  תרומתו להעלאת הנושא הסביבתי? אין לי דבר אישי נגד הארגון, אך בואו נודה על האמת סופרמרקט  הדוחות של העמותות הסביבתיות (דוח צלול על הנחלים, דוח העוני הסביבתי של "אדם, טבע ודין", דוח האיומים על השטחים הפתוחים של החברה להגנת הטבע

וכו') והאירועים  שכאלה לצד מגוון הדוחות של המשרד להגנת הסביבה בנושא זיהום האוויר שלא מחדשים דבר, אין בהם כדי  לקרב את הציבור לנושאים הסביבתיים.

אנחנו עוד לא שם-הביוב עדיין זורם, חופי הים עדיין מזוהמים, האוטובוסים עדיין מזהמים את האוויר. כיבוי האורות אולי יסתיר לשעה את זיהום האוויר ברחובות, אך על מנת שההשפעה הסביבתית תהיה  גדולה יותר הגיעה העת לצאת מהבועה הירוקה. ואם תרצו ל"רדת אל העם" הוא רוצה ישראל ירוקה, הוא לא רוצה מפגעים סביבתיים, הוא גם רוצה היום יותר מתמיד לעשות אבל באמת ולא בכאילו.

המאמר פורסם לראשונה במעריב, 4.5.09

 

 
בניית אתר אינטרנט
All Rights reserved to Uri Etun PR LTD. 2009