כתובתנו:
רח' קרליבך 12, ת"א 64730
טל:03-6134773
פקס:03-6134751
דוא'ל:
צור קשר

__

תחנה מרכזית מול הבית. עידו טנדובסקי

לא רק בתל אביב התחנה המרכזית היא פצע פתוח בלב שכונת מגורים. חבל שאף אחד לא נוקט יד קשה ומוביל את הזזתן למען בריאות הציבור. הידיעה על כוונתן של אגד ודן לעזוב את התחנה המרכזית החדשה והישנה בתל אביב היא כמאמר משפט בפרסומת ששודרה עד לא מכבר - זה טוב אבל לא מצוין. אם לקבלת ההחלטה סייע דוח מבקר המדינה אשר הציג את חברות התחבורה הציבורית בכלל ואגד בפרט בכישלונן – דיינו.

לא רק בתל אביב מצויה תחנה מרכזית בסמוך לבניני מגורים אשר מהווה מטרד יום יומי קשה וחמור. גם בתוך הערים באר שבע, הרצליה, כפר סבא, נתניה, חדרה וערים נוספות מצויות תחנות מרכזיות ישנות בלב הערים. בתחנות האלה המצב אף חמור יותר מאשר בתחנה המרכזית החדשה בתל אביב שם ציבור הנוסעים ממתין לאוטובוסים באולם סגור. בערים רבות ברחבי הארץ התחנות פתוחות לשמש ולרוח והנוסעים הממתינים בהן נושמים את האוויר המזוהם של האוטובוסים הנעים בהן.

זאת ועוד, התחנות בערים הללו ממוקמות בסמוך לבניני מגורים וגורמות אף למטרדי רעש וזיהום חמורים למתגוררים בסמוך להן כבר משעות הבוקר המוקדמות ולאורך כל שעות היום ועד הלילה.


כבר לא המוביל הארצי
למרבית התחנות האלה יש תוכניות רבות שנים להעתקתן אל מחוץ למרכזי הערים לאזורי תעשיה או בסמוך לתחנות הרכבת. כך המצב בנתניה, בכפר סבא ובהרצליה. אז למה זה לא קורה? כי לאגד יש זמן. כי אגד מנהלת משא ומתן ארוך ורווי אינטרסים עם הרשויות המקמיות וגורמים נוספים, זאת על מנת למקסם את תנאי מכירת השטחים.

ובריאות הנוסעים? ואיכות החיים של הדיירים הגרים בסמיכות לתחנות הקיימות? על כך לא שמעו. מבחינתם שאלו ימשיכו לסבול. באגד חושבים כלכלית, כאילו שמדובר בחברה אשר אינה נהנית מסבסוד המדינה, אז אל תטרידו אותם עם בריאות ואיכות הסביבה.

אם פינוי התחנות בתל אביב, באמת יקרה, אז פינוי התחנות בערי הפריפריה יתרחש, בלי נדר, בעוד עשרות שנים. יש זמן, למה למהר? ובאמת למה למהר? יש מישהו שלוחץ על אגד לפנות את התחנות ממרכזי הערים? הרשויות המקומיות כבר מזמן הרימו ידיים.

במשרד התחבורה חייבים להתחיל להחזיק את אגד "קצר" גם למען יראו וייראו בחברות הקטנות האחרות אך יותר מכך למען ציבור הנוסעים. הפתרון הנדרש הוא קביעת לוח זמנים קשוח  העתקתן של התחנות ממרכזי הערים ולהנהיג פיקוח צמוד כמו זה שמנהיג משרד הפנים לרשות מקומית שכושלת  בהתנהלותה. על אגד להבין שנגמרו ימי המונופול והיותו המוביל הארצי.

מאמר זה פורסם לראשונה בNRG

 
בניית אתר אינטרנט
All Rights reserved to Uri Etun PR LTD. 2009